Chcesz otrzymać naszą ofertę?

form
Serwis informacji HR
 • 07 kwietnia 2015r. Nowy pracodawca nie będzie musiał już kierować każdego nowego pracownika na wstępne badania lekarskie.

  1 kwietnia 2015 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy Kodeksu Pracy, które regulują ważność badań lekarskich pracownika. Nowy pracodawca będzie mógł zatrudnić pracownika na podstawie ważnego i aktualnego orzeczenia lekarskiego od poprzedniego pracodawcy.

  Do tej pory pracownik musiał wykonywać badania lekarskie za każdym razem gdy zmieniał pracę – nawet jeśli miał wykonywać te same obowiązki co u poprzedniego pracodawcy.

  Obecnie jeśli pracownik w ciągu 30 dni od zakończenia umowy w jednej firmie rozpocznie pracę w drugiej - wystarczy, że przedstawi aktualne orzeczenie lekarskie. Orzeczenie to musi stwierdza

  brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, a nowy pracodawca musi potwierdzić, że warunki panujące w jego firmie są zbieżne z tymi z poprzedniego miejsca pracy pracownika.

  Zasada ta nie będzie obowiązywała w stosunku do orzeczeń lekarskich wydanych przed 1 kwietnia 2015 r. oraz w przypadku zatrudnienia pracownika do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. W tych przypadkach pracownicy zobowiązani są poddać się wstępnym badaniom lekarskim przed podjęciem zatrudnienia w nowej firmie, mimo iż posiadają ważne orzeczenie lekarskie wydane w związku z poprzednim zatrudnieniem.

  W dalszym ciągu koszt takich badań ponosi pracodawca.


  Ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwianiu działalności gospodarczej (Dz. U. z 27.11.2014 r. poz. 1662) art. 229 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)


Integrated Outsourcing Solutions S.A. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Oprogramowanie: Black Wolf CMS Black Wolf CMS